Není to tak dávno, co byla situace na poli animovaného filmu jasná doslova úplně každému. Pixar měl před konkurencí náskok několika koňských délek a filmy od tohoto studia pravidelně získávaly Oscary, kritici z nich skákali metr do vzduchu a lidé odevzdávali u pokladen kin peníze někdy dokonce i s úsměvem na rtech. Dnes sice Pixaři stále platí za jedničku v oboru, konkurence je ale dohání a čas od času naznačí, že v budoucnosti by mohl být boj o pozici nejlepšího z nejlepších mezi rodinnými animáky ještě hodně zajímavý.

Monstra vs. Vetřelci bohužel tím filmem, který by studio Dreamworks posunul před Pixar, nebudou. Ale popořadě, nejdříve to pozitivní. Monstra vs. Vetřelci jsou zábavný film, to je asi ta nejdůležitější informace. Příběh dívky Susan, jež se těsně před svatbou promění díky nárazu meteoritu v třicetimetrovou obryni, je jednoduchost sama. Žádná překvapení tu nečekejte. Susan se seznámí s ostatními monstry, porve se s obřím mimozemským robotem a pak se samotným chobotnicovitým záporákem a najednou je konec. Film má však doslova vražedné tempo a pořád se v něm něco děje. Člověk zkrátka pod tím přívalem hlášek a akce nemá moc času přemýšlet o tom, že celý film je vlastně neskutečně jednoduchá blbinka a ne produkce za desítky milionů dolarů.

Tvůrci nejspíš ani neměli ambice natočit něco, co přetrvá generace, ale na druhou stranu poctivě udělaná animovaná akce pro celou rodinu je mi svým způsobem mnohem sympatičtější než zelená agitka pípajícího robota. Hrdinové z Monstra vs. Vetřelci jsou sice možná až příliš jednoduší a na nějaké propracované charaktery můžete rovnou zapomenout, ale na druhou stranu želatinový idiot B.O.B. je opravdu sympaťák. Bohužel však nechává ostatní monstrkolegy ve svém slizkém stínu. Dr. Šváb jen řve a vodní muž Článek také příliš prostoru nedostal. Ovšem jak už bylo řečeno výše, není to zas až takový problém, protože ve filmu téměř pořád něco vybuchuje, někdo někam padá nebo se s někým rve a hlášku střídá hláška v takové kadenci, že i když některé zavání až přílišnou dětinskostí, stále jde o velmi slušný poměr mezi nepovedenými a velmi povedenými fóry.

Co se týče audiovizuální stránky, mohu bohužel posoudit jen klasickou 2D verzi, protože liberecké kino zatím není vybavené tak, aby divákům mohlo nabídnout zážitek z třetího prostoru. Každopádně Dreamworks vsadili na výraznou stylizaci a jednoduchost. Nejsou tu žádné scény, kde živí herci hrají vedle animovaných hrdinů nebo kde tučňáci tančí a zpívají ve skutečné zoo. Film Monstra vs. Vetřelci má ale styl a osobité kouzlo, které funguje jak při rozhovorech oživlého želé s gigantickou ženou, tak i při překvapivě slušně nadupaných akčních scénách.

Monstra vs. Vetřelci je zkrátka zábavná a dobře vypadající záležitost, proč tedy jen lehce nadprůměrné hodnocení? Důvod je prostý. Ačkoliv jsem se v kině bavil velmi příjemně, jen těžko se hledá důvod ke druhému shlédnutí. Akce je fajn. Vtipy jsou fajn. Tempo je fajn. Narážky na filmové science ficton klasiky jsou také fajn, celkově však filmu něco chybí. Žánrově a stylově podobní Úžasňákovi jsou stejně našlapaní prakticky ve všech kategoriích, ale jejich hrdinové nejsou jen zvětšený šváb, gigantická larva nebo čtyřoký mimozemšťan. Pixarovská comicsovka je chytřejší a z jistého úhlu pohledu mnohem serióznější, poněvadž se nebojí vedle akce řešit i vážnější témata. Monstra vs. Vetřelci nic takového nenabízejí.

Ve výsledku se Monstra vs. Vetřelci dají přirovnat k taktéž dreamworksovskému Madagaskaru 2. V kině se člověk baví skoro královsky a k dokonalosti mu chybí už jen další kýbl popkornu, ale hodinu po skončení závěrečných titulků si stěží vzpomene na jména hlavních hrdinů. Stále jde sice o špičkovou zábavu, avšak dnes si už člověk může vybírat, u jakého animáku bude chtít strávit své odpoledne. A Monstra vs. Vetřelci i přes své klady nabízejí jen a pouze dobrou zábavu na devadesát minut. Z tématu se zkrátka dalo vymáčknout mnohem víc a je poměrně škoda, že se tvůrci rozhodli natočit jen další rodinnou taškařici pro jednu sezónu. I přes moje antipatie k pískajícímu robotovi jménem Vall-I musím říct, že Pixar se zatím o svoje prvenství na poli animovaných filmů bát nemusí.